Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

Sondy

Jak oceniasz naszą stronę......
 
Jestes tutaj: Aktualności

_________Stowarzyszenie Rozowju Wsi Strękowa Góra - Aktualności __________

Obchody 70 rocznicy bitwy pod Wizną - Góra Strękowa
Redaktor: Administrator   


PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE - 6.09.2009 Góra Strękowa

  PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE …

Zbliża się 70 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, a także 70 rocznica bitwy pod Wizną, w której 720 osobowa załoga polskiej obrony pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa przez 3 dni odpierała w nierównej walce atak niemieckiego agresora - XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana. Ze względu na ogromną dysproporcję sił, czas trwania obrony oraz niespotykany opór obrońców, bój pod Wizną zwany jest często Polskimi Termopilami, na podobieństwo do bitwy pod Termopilami w 480r. p.n.e., w której 300 Spartan pod wodzą króla Leonidasa, miało za zadanie powstrzymać ogromną, prawie 500 tysięczną armię Persów.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe odbędą się w dniu 06 września na Górze Strękowej k. Wizny, w samym „sercu” linii obrony odcinka Wizna, w miejscu gdzie zginął dowódca obrony kpt. Władysław Raginis i wpisują się one w ogólnopolskie obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Patronat Honorowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Lech Kaczyński.

Uroczystości na Górze Strękowej odbędą się pod hasłem „Przechodniu powiedz Polsce…, żeśmy polegli tu, do końca wierni Ojczyźnie, nawiązującym do znanego epigramu wyrytego na grobie króla Leonidasa, na cześć Spartan poległych pod Termopilami.

Chcemy, by tegoroczna uroczystość była doniosłym wydarzeniem patriotycznym oraz wyrazem czci dla polskich żołnierzy i ich bohaterskiego dowódcy kpt. Władysława Raginisa .

Komitet Organizacyjny:

Wójt Gminy Zawady Paweł Pogorzelski

Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusz Szymanowski

Komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży hm. Dorota Górska

Program uroczystości:

12.00 Uroczysta Masza Św. polowa na Górze Strękowej, apel poległych, złożenie wieńców w przy schronie na Górze Strękowej, w miejscu gdzie poległ kpt. Władysław Raginis.

15.00 Inscenizacja bitwy pod Wizną – obrona schronu dowodzenia na Górze Strękowej.

18.00 Koncert patriotyczny pt. „W hołdzie kpt. Raginisowi i Obrońcom Wizny”  z udziałem polskiej formacji rockowej FORTECA a także z udziałem szwedzkiej grupy SABATON,      która w znanym już na całym świecie utworze 40:1 sławi męstwo żołnierzy polskich w  bitwie pod Wizną!

Forteca - Góra Strękowa 6.09.2009

W programie uroczystości zaplanowano również piknik historyczny, plenerową wystawę fotograficzną pt. „Bitwa pod Wizną” i „Polski Wrzesień” oraz szereg innych atrakcji.

 

 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »